معرفی پنج برند ایرانی ؛ پدربزرگ های برندینگ ایران!

معرفی پنج برند ایرانی ؛ پدربزرگ های برندینگ ایران!

قدیمی ترین های برند ایرانی ؛ کارآفرینانی به قدمت یک قرن!

در شرایطی که جامعه تب “برند بازی” دارد، آن هم ازنوع خارجی اش! شاید برایتان جالب باشد با چند نمونه از بزرگترین و قدیمی ترین برند های ایرانی آشنا شوید. برند هایی که تا همین چندسال پیش از شکوه خاصی برخوردار بودند و میان مردم دارای هویت و اعتبار بودند. اما متاسفانه با شرایط جدید سرمایه گذاری جهانی روی بازار داخلی ایران، نام برند ایرانی کمرنگ شده است. در ادامه ما با چند مورد از نام های تجاری قدیمی و پرطرفدار ایرانی آشنا خواهیم شد:

1- کفش ملی ، موسس: رحیم متقی ایروانی :

در سال 1336 شخصی به نام « رحیم متقی ایروانی » کارخانه ای را با 35 کارگر راه اندازی کرد. این آغاز کار برند ایرانی “کفش ملی ” بود. برندی با نماد فیل! رحیم متقی ایروانی به چک اسلواکی سابق سفر کرد تا دو دستگاه برای تولید کفش و دونفر کارشناس برای این کار با خود به ایران بیاورد. کفش های تولید شده توسط کفش ملی به سرعت بین مردم محبوب شد. یکی از دلایل این محبوبیت نصف قیمت بودن کفش ها نسبت به نمونه های خارجی بود، آن هم با حفظ کیفیت! بسیاری از کارشناسان فن برندینگ کفش ملی را قویترین برند کفش تاریخ ایران میدانند..

2- شرکت نفت پارس ، قدیمی ترین برند در بورس :

درحال حاضر شرکت های بزرگ و کوچک بسیاری در بورس ایران فعال هستند. اما یکی از قدیمی ترین های برند ایرانی که هنوز هم در بورس فعالیت دارد شرکت ” نفت پارس ” است. نفت پارس در سال 1337 فعالیتش را در صنعت روان کاری ایران شروع کرد و درواقع آغاز بومی شدن این صنعت بود. اکنون این برند بیش از نیم قرن عمر دارد و از قدیمی ترین شرکت های ایرانی محسوب میشود. نفت پارس گسترش هم پیدا کرده است و حتی پالایشگاه هم دارد و در زمینه تولید و صادرات محصولات نفتی و فروش آن فعالیت میکند.

3- صنایع غذایی مهرام ، موسس: شاهرخ ظهیری :

برند ” مهرام ” در سال 1349 توسط « شاهرخ ظهیری » که هنوزهم در قید حیات است راه اندازی شد. در حال حاضر این برند ایرانی که کارش را با تولید فقط شش محصول از جمله سس مایونز شروع کرده بود، دارای یک گروه تولیدی است و جزو معتبرترین برند های مواد غذایی در ایران محسوب میشود. شاهرخ ظهیری دراین باره گفته است حدود سال 1300 اولین کنسرو ها توسط ارامنه به ایران اورده شد. و اولین کارخانه کنسروسازی در قائم شهر توسط مرحوم استپانیان تاسیس شد.

شاهرخ ظهیری کارآفرینی است که نشان داد منابع مالی کافی نیست و خلاقیت و تفکر کارآفرینانه است که یک برند باارزش ایجاد میکند. در سال هایی که هنوز مردم ایران نمیدانستند چه استفاده ای از مایونز میشود او دست به تولید این محصول زد. چون مطمئن بود این محصول آینده ی خوبی در بازار ایران خواهد داشت..

4- صنایع غذایی یک و یک ، موسس: ایرج هدایت :

برند ” یک و یک ” هم شش ماه قبل از مهرام توسط « ایرج هدایت » بنا شد. اما چون آن زمان زنان ایرانی میلی به استفاده از غذاهای کنسرو شده نداشتند این برند ایرانی با مشکلات زیادی روبرو بود. البته اقدام هدایت به عنوان یک کارآفرین خیلی شجاعانه بود. چون زمانی که خانواده ایرانی کاملا سنتی و با آشپزی خانگی زندگی میکرد (حدود پنجاه سال پیش) قرمه سبزی کنسرو شده توسط “یک و یک” تولید شد! با وجود اینکه در داخل کشور این ایده موفقیتی کسب نکرد هدایت ناامید نشد و تمرکزش را بر روی بازار خارجی قرار داد. برای ایرانی های مقیم خارج از کشور که مدتی از غذای محبوب ایرانی دور بوده اند. همین ریزبینی زیرکانه باعث شد یک و یک به برندی موفق و معتبر در صنعت غذایی ایران تبدیل شود..

5- پارس خودرو ، قدیمی ترین برند تولید اتومبیل :

” پارس خودرو ” در سال 1335 و با نام اولیه ی ” جیپ ” تاسیس شد. اولین خودروها توسط کارخانه ای در جاده کرج تولید میشدند. خودرو های وانت، اریا، شاهین و آهو.. این شرکت از سال 1353 به تولید خودروهای لوکسی مانند شورلت، بیوک و کادیلاک مشغول بود.. پس از انقلاب تغییر نام داد و ” پارس خودرو ” آخرین نامی بود که برایش انتخاب شد. این شرکت توانسته است با تولید خودروی ” ال نود ” که به گفته ی کارشناسان ایمن ترین خودروی داخلی است؛ در بین مردم محبوب شود. البته پارس خودرو در زمینه همکاری برای تولید خودروهای خارجی هم موفق بوده است و محصولاتی مانند ماکسیما و مگان و خودروهای نیسان را به تولیداتش افزوده است..

مطالب مرتبط:

برند سازی و اهمیت ایجاد نام تجاری..

2018-04-28T14:48:14+00:00 برچسب ها:٪ s |

نظر خود را عنوان کنید