برند سازی و اهمیت ایجاد نام تجاری برای کسب و کار

برند سازی و اهمیت ایجاد نام تجاری برای کسب و کار

اهمیت برند سازی در کسب و کار:

بخشی از موفقیت در کسب و کار به این برمیگردد که بتوانید نام محصولتان را به خوبی در ذهن مشتریان حک کنید. یکی از مشکلاتی که تولیدکنندگان داخلی با آن مواجه هستند شناساندن برند محصولشان به مخاطبان است. در این مطلب شما را با باید ها و نباید های برند سازی و اهمیت آن در موفقیت کسب و کار آشنا میکنیم..

برند سازی یا برندینگ به چه معناست؟

برندینگ فرایند برندسازی یا همان تعیین نام تجاری کالاست. اما موضوع اینجاست که اکثر افراد فکر میکنند وقتی میخواهیم برند سازی کنیم یعنی میخواهیم طراحی لوگو داشته باشیم یا فقط یک نام تجاری داشته باشیم و آن را به ثبت برسانیم. ولی درواقع برندینگ فرایندی است که یک ارزش ذهنی برای محصول میسازد. این ارزش است که برند سازی را تعریف میکند و در دید مخاطب یک برند به ارزش تبدیل میشود.

استارت آپ های کوچک از چه زمانی باید برندسازی را شروع کنند؟

استارت اپها باید درنظر بگیرند قرار است چندسال درآن زمینه کار کنند؟ قرار است به کجا برسند؟ این سوالی است که باید از خود بپرسند. چون مراحل برند سازی طولانی است و به پشتکار و سماجت نیاز دارد. اگر داریم یک کار خیلی نرمال انجام میدهیم و میخواهیم ببینیم سودش فعلا چقدر است طبیعتا نباید به فکر برند سازی باشیم. ولی اگر قرار است کسب و کاری داشته باشیم که سال ها روی آن کار کنیم میتوانیم به برند سازی فکر کنیم. باید بدانید برند سازی کمتر از یک سال طول نمیکشد. و در صنایع مختلف حداقل سه سال به بالا تعریف میشود.

در انتخاب عنوان برند به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ساده بودن و خوش آهنگ بودن نام در وهله اول اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال برای انتخاب نام خودروهایی مانند لکسوس و سانتافه بررسی هایی انجام دادند تا نامی انتخاب شود که خوش بیان باشد و در همه زبان ها به راحتی ادا شود.. جک ما بنیان گذار گروه تجاری ” علی بابا ” نیز همین مسائل را در نظر گرفت. وی که علاقه زیادی به داستان های هزارو یک شب داشت پس از بررسی هایی متوجه شد نام علی بابا در بین مردم محبوب است و از طرفی تلفظ آن برای اکثر مردم جهان راحت است و این نام برایشان آشناست. او همچنین نام ” علی ماما ” را برای گسترش کارش به ثبت رسانده است..

چگونه میشود برای برند کسب و کارهای نوپا و استارت آپ ها اعتبارسازی کرد؟

در برندینگ اول باید نسبت به بازار شناخت داشته باشیم. تحلیل رقبا و شناخت نقاط قوت و ضعف آنها را فراموش نکنید. باید بازار را رصد کنید و حیطه فعالیت رقبا را شناسایی کنید.

بعد ازاین مرحله باید محصولتان را تعریف کنید:

ما قرار است چه محصولی به بازار بفرستیم؟

بعد از گذشت ده سال از ارائه محصول، مردم مارا با چه هویتی بشناسند؟

این جایگاه سازی بحثی است که در ایران زیاد به آن توجه نمیشود و همه دوست دارند فقط محصولی ارائه بدهند که همه بخرند.. مرحله بعدی این است که یک شعار برای محصولمان تعریف کنیم. اینجا مرحله ای است که میتوانیم حالت گرافیکی به برند بدهیم و آن را زیبا کنیم. شعار و نام را تعریف میکنیم و استراتژی برندمان را طراحی میکنیم و مرحله نهایی این است که هویت بصری را به وجود آوریم..

اعتبارسازی و تبلیغات چه تفاوتی باهم دارند؟

تبلیغات یک ابزار برای پروسه برند سازی است. تبلیغات را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

1-تبلیغات برای فروش:

تبلیغات برای فروش زمانی استفاده میشود که میخواهید یک محصول را فوری بفروشید و از عنوان های تبلیغاتی استفاده میکنید که منجر به فروش میشوند.

2-تبلیغات برای برند سازی :

در این نوع تبلیغات محصول شما نسبت به بقیه متفاوت متفاوت است و باید آموزش هایی در مورد آن محصول به مخاطبان بدهید.

به عنوان مثال تبلیغات ایرانسل در مورد وایمکس را در نظر بگیرید. اوایل کار که مردم با وایمکس آشنایی نداشتند، تبلیغات باید به سمت آموزش پیش میرفت. اما این انجام نشد و تبلیغات فروش صورت گرفت. همین موضوع علت شکست تجاری وایمکس بود..

تبلیغات در برند سازی چند مرحله ای است. مرحله ای برای ایجاد شناخت در مخاطب و سپس مرحله ای برای دفاع از جایگاه برند.

بیشتر بخوانید: شروع سرمایه گذاری ، هفت عامل تعیین کننده

2018-04-29T19:58:55+00:00 برچسب ها:٪ s |

نظر خود را عنوان کنید

[…] برند سازی و اهمیت ایجاد نام تجاری برای کسب و کار […]

[…] برند سازی و اهمیت ایجاد نام تجاری برای کسب و کار […]