تغییر نگرش ، آغاز تغییر زندگی! چگونه نگرشمان را تغییر دهیم؟

تغییر نگرش ، آغاز تغییر زندگی! چگونه نگرشمان را تغییر دهیم؟

تغییر نگرش و دیدگاه در 8 گام موثر :

بعضی افراد در باتلاق نگرش خود گرفتار می شوند، ولی باید بدانیم که نگرش همیشگی و ثابت نیست. اگر از دیدگاه کنونی خود راضی نیستید، بدانید می توانید آن را عوض کنید. اگر کسی را سر پرستی می کنید که بد نگرش است می توانید در تغییر نگرش به او کمک کنید به شرطی که واقعا خواستار تحول باشد. کافیست با جدیت تمام این هشت مرحله را طی کنید:

1- نگرش کنونی خود را بسنجید.

فرایند تغییر نگرش و دیدگاه نسبت به زندگی از شناخت وضعیت کنونی آغاز می شود. ارزیابی نگرش کنونی مستلزم صرف وقت است. خودتان را از نگرشتان جدا کنید. هدف از این تمرین دیدن بخش بد” وجود انسان نیست، بلکه شناختن ” نگرش بد” است. دیدگاهی که ما را ناقص و ناتمام کرده است. مشکل را وقتی می توان برطرف کرد که آن را به درستی شناخته باشیم. برای یافتن مشکل دیدگاه خود، باید از روش زیر پیروی کنید:

یافتن احساس ناگوار:

چه نگرشهایی باعث می شوند شما نسبت به خودتان احساسی ناخوشایند پیدا کنید؟

شناسایی رفتار ناگوار:

در برخورد با دیگران چه نگرش هایی برای شما مشکل آفرین می شوند؟

شناسایی افکار ناگوار:

چه افکاری دائما” ذهن شما را اشغال می کنند؟ گر چه برای تغییر نگرش های نادرست ابتدا باید افکار خود را بشناسیم، ولی شناسایی افکار مزاحم به آسانی در مورد اول نیست.

تشخیص حقیقت:

اگر فردی مذهبی هستید، بهتر است به کتاب مقدس خود رجوع کنید. مذهب شما درباره نگرش و نگاه به زندگی چه می گوید؟

تعهد:

گزینش تغییر و تحول، تصمیمی است لازم و واجب و فقط خود انسان می تواند این تعهد را بپذیرد.

2- قبول کنید که قدرت ایمان از ترس بیشتر است.

تنها چیزی که موفقیت مسئولیت های دشوار یا نامطمئن را تضمین می کند، ایمان اولیه به توانایی انجام آن مسئولیت ها است.

3 – برای خود منشور هدف بنویسید.

برای این که انسان در تغییر نگرش و دیدگاه خود جهت و انگیزه داشته باشد باید هدف خود را به طور روشن مشخص کند. این هدف باید تا حد امکان مخصوص، مکتوب، امضادار و دارای مهلت زمانی برای اجرا باشد. منشور هدف باید در جلو دید باشد به طوری که هر روز چند بار بتوان آن را دید. شما به هدف خود خواهید رسید به شرطی که هر روز این سه کار را بکنید:

1- هر روز کاری را که مشتاق انجام آن هستید، بنویسید.  بررسی کنید برای تبدیل نگرش خود به ” آن چه باید باشد” چه موانعی را باید از میان برد؟ به چه منابعی نیاز دارید؟ از دیدن مشکلات نترسید و هر بار یک مانع را نشانه بگیرید. استراتژیست های نظامی به ارتش ها سفارش می کنند همزمان در بیش از یک جبهه نجنگند. ببینید در این مرحله با کدام نگرش خود مبارزه کنید. آن را بنویسید.

2- با دوستی که مشوق شماست، برنامه روزانه خود را در میان بگذارید.اگر عزم و اراده خود را بر زبان بیاورید، علاوه بر تشویق شدن، احساس مسئولیت خواهید کرد.

3- هر روزه در راه رسیدن به هدف، قوی گام بردارید. برای تغییر دادن باید عمل کرد و در هنگام عمل باید برای دیگران نیز قدمی مثبت برداشت.

4 – مشتاق تغییر باشید.

هیچ گزینشی بیش از شوق به تغییر سبب موفقیت در تغییر نگرش نمی شود. حتی اگر همه عوامل سر ناسازگاری داشته باشند، ولی انسان مشتاق تحول باشد، در مسیر درست حرکت خواهد کرد.
عاشق تغيير باشید تا این عشق شما را دگرگون کند. ما وقتی تغییر میکنیم که چاره ای جز تغییر نداشته باشیم. تا زمانی که گزینه های پذیرفتنی دیگر در اختیار باشند، تغییر نخواهیم کرد. بیشتر مردم با مشکلات قدیمی راحت تر هستند تا با راه حل های جدید! آدم هایی که خیال میکنند بهتر است هیچگاه آغازکننده نباشند، نباید منتظر هیچ پیشرفتی باشند.

5- امروز را دریاب!

آنچه سبب اختلال و سردرگمی میشود حوادث امروز نیست. بلکه پشیمانی یا تلخی آنچه دیروز روی داده و ترس از پیشامدهای احتمالی فردا است. پس فقط امروز را دریاب.

6- الگوهای فکری خود را تغییر دهید.

هرچیزی که توجه ما را جلب کند، بر کارها و تصمیم های ما اثر میگذارد. خاستگاه شان و منزلت کنونی ما افکاری است که ذهن ما را تصرف کرده اند.

7- عادت های نیک را در خود پرورش دهید.

نگرش چیزی نیست مگر نوعی عادت فکری. اگر ریشه عادت ها را بشناسیم پذیرش یا رد آن تابع اراده انسان خواهد بود. برای تغییر نگرش و دیدگاهمان باید عادت هایمان را تغییر دهیم. برای تبدیل عادت های بد به عادت های خوب مراحل زیر را انجام دهید:

1. عادت های زشت خود را فهرست کنید.

2. ریشه اصلی و عوامل تشدید کننده آنها را بیابید.

3. یک عادت نیک را جایگزین عادت ناپسند انتخاب کنید و درباره مزایا و پیامد های آن بیندیشید.

4. برای تحکیم عادت نیک هر روز کاری انجام دهید و با توجه کردن به یکی از مزایای عادت خوب، خود را تشویق کنید.

8- همواره در فکر حفظ نگرش درست باشید.

گام اول در راه یافتن نگرش درست، خواست و اراده است، پس از آن دوره حفظ نگرش درست فرا میرسد. دیدگاه انسان همواره میل به بازگشت به الگوهای اصلی را دارد. پس باید به دقت مراقب باشیم.

برگرفته از: مدیریت نگرش – جان سی مکسول.

مطالب مرتبط:

چگونه استعدادهای درونی و نقاط قوت خود را بشناسیم؟

2018-03-04T01:03:01+00:00

نظر خود را عنوان کنید

[…] تغییر نگرش و دیدگاه در ۸ گام موثر […]