رسیدن به هدف و افزایش کارایی در 7 مرحله!

رسیدن به هدف و افزایش کارایی در 7 مرحله!

رسیدن به هدف و افزایش کارایی در زندگی روزانه:

بدون هدف زندگی کردن موجب روز مرہ گی و یکنواختی خواهد شد. یکی از کمترین مزایای هدف گذاری و هدف داشتن در زندگی این است که ما نه تنها شنبه ها بلکه در روزهای دیگر هفته و حتی روزهای تعطیل با اشتیاق و علاقه سرکار حاضر شویم. تنها ۳درصد مردم هدف های مشخص دارند و آنها را روی کاغذ می آورند. در این مطلب، روش ۷ مرحله ای را برای رسیدن به هدف تان پیشنهاد میکنیم که می توانید با استفاده از آن کارایی خود را ۲ تا ۳ برابر کنید.

مرحله اول: بنویسید!

یک کاغذ بردارید و در آن مشخص کنید دقیقا چه میخواهید. اهداف و افکارتان را روی کاغذ بیاورید. هر هدفی که روی کاغذ نیامده باشد فقط یک آرزو و رؤیاست و هیچ انرژی ای پشت آن قرار ندارد. سعی کنید ده هدفی را که طی ۱۲ ماه آینده می خواهید به آن دست پیدا کنید را بنویسید. هدف باید دقیق باشد. مثلا من پول میخواهم، جمله ای است مبهم؛ باید مقدار پولی را که میخواهید بدست آورید را نیز کاملا مشخص کنید.

مرحله دوم: مهلت تعیین کنید.

برای رسیدن به هدف خود زمانی را مشخص کنید. ذهن انسان شیفته ضرب الأجل است تا همه نیروهای خود را فعال کند. اگر برای کاری تاریخ تعیین نکنید قطعه آن را به تعویق خواهید انداخت.

مرحله سوم: چه باید کرد؟

از تمام کارهایی که فکر می کنید برای رسیدن به هدف تان باید انجام دهید فهرستی تهیه کنید و اگر در آینده در این مورد کار جدیدی به ذهنتان رسید آن را به این لیست اضافه کنید.

مرحله چهارم: اولویت بندی کنید.

فهرست را به یک برنامه تبدیل کنید. یعنی لیست کارهایی را که برای رسیدن به هدف تهیه کرده اید اولویت بندی کنید و مشخص کنید چه کاری را باید قبل از همه، و چه کاری را باید بعدأ انجام دهید. با داشتن یک برنامه مکتوب و منظم توانایی شما بیشتر از فردی است که اهداف نامنظم و مبهمی در ذهن خود دارد.

مرحله پنجم: شروع کنید.

فورا کارها را بر اساس برنامه شروع کنید. هر کاری که میخواهد باشد؛ فقط شروع کنید. برنامه متوسطی که بسیار خوب اجرا شود بسیار بهتر از برنامه ای عالی است که هرگز شروع نشود. اجرا و شروع برنامه بسیار مهم است.

«همه شکوه و افتخارات از جرأت شروع کردن سرچشمه می گیرد». «ناشناس»

مرحله ششم: قدم به قدم حرکت کنید.

رسیدن به هر هدفی، حتی خیلی کوچک، به زمان کافی نیاز دارد و تدریجی است، اگر تلاش لازم را انجام میدهید ولی به نتیجه ای که می خواهید نمیرسید، ناراحت و نگران نشوید و به تلاش خود ادامه دهید.

یک سؤال قدیمی وجود دارد که میگوید آیا یک فیل بزرگ را میشود خورد؟ جواب این است که بله؛ هر روز یک گاز! تصمیم بگیرید برای آنکه قدمی به سوی هدف اصلی بردارید، هر روز کاری انجام دهید. این کار و فعالیت را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

برای مثال، هر روز چند صفحه در مورد هدف مورد نظرتان مطالعه کنید. اگر هدف تان تناسب اندام است روزی نیم ساعت ورزش کنید؛ اگر هدف تان یادگیری یک زبان خارجی است، هر روز تعدادی مشخص واژه های جدید یاد بگیرید. یادتان باشد شهر رم یک شبه ساخته نشده!

مرحله هفتم: به خودتان امتیاز بدهید.

سعی کنید اقدامات خود را در پایان هر روز ارزیابی نمایید و درصد پیشرفت خود را در پایان هر هفته اندازه گیری کنید.

چند نکته کوچک ولی مهم در راه رسیدن به اهداف

– از عبارت منفی استفاده نکنید و فقط مثبت اندیش و مثبت گو باشید. زیرا کلمات مثبت غذای بسیار مناسبی برای تغذیه ذهن ناخودآگاه میباشند.

– همدیگر را مسخره نکنید، چون اولین کسی که ضرر میکند خود شما هستید.همدیگر را با القاب زشت صدا نکنید. (تأثیر در ذهن ناخودآگاه)

– پشتکار داشته باشید. با تمرین و پشتکار میتوانید در زمینه مورد علاقه خود نابغه شوید. (علم امروز میگوید ۹۵ درصد مردم دنیا حداقل در یک زمینه نابغه هستند، البته اگر بخواهند و مورد آموزش قرار بگیرند)

– هر موسیقی و آهنگی را گوش ندهیم. آمار نشان میدهد ۹۵ درصد موسیقی های جهان منفی هستند. (تأثير در ذهن ناخودآگاه)

– به مشکلات فکر نکنید، آرامش خود را حفظ کرده، و فقط به راه های حل مسئله فکر کنید.

این عبارت را ده بار با دقت بخوانید:

« مواظب افکارت باش که به گفتار تبدیل میشود، مواظب گفتارت باش که به افعالت تبدیل میشود؛ مواظب افعالت باش که تبدیل به شخصیتت میشود و مواظب شخصیتت باش که سرنوشت تو را رقم میزند. »

مطمئن باشيد اگر در زندگی هدف داشته باشید و بدانید که به کجا میخواهید برسید ، دیگر لازم نیست هر صبح بی انگیزه از رختخواب خود جدا شوید و به سر کار بروید. مطمئن باشید دیگر شنبه ها برای شما بدترین روز هفته نخواهد بود اگر هدف داشته باشید .

رسیدن به هدف به انسان روحیه ، انگیزه و انرژی مضاعفی خواهد داد که در تمامی روزها و ساعت ها بدون خستگی و بی حوصله گی به کارو تلاش خواهید پرداخت.

مطالب مرتبط:

تعیین هدف در زندگی به روش آنتونی رابینز

2018-04-28T12:31:40+00:00

نظر خود را عنوان کنید

[…] رسیدن به هدف و افزایش کارایی در ۷ مرحله! […]

[…] رسیدن به هدف و افزایش کارایی در 7 مرحله […]