کشف روش ارتباط موثر با افراد به کمک علم N.L.P

کشف روش ارتباط موثر با افراد به کمک علم N.L.P

چگونه ارتباط برقرار کنیم؟! روش های ارتباط موثر

در بحث کیفیت های فردی NLP گفته میشودکه انسان ها غالبا یکی از کیفیت های سمعی، بصری و یا لمسی را بروز میدهند. اگر بخواهید روش ارتباط موثر با فردی را تشخیص دهید باید نوع شخصیت اورا بشناسید.. اگرچه شما در عین حال میتوانید هم سمعی هم لمسی و هم بصری باشید اما معمولا یکی از این کیفیت ها غالب هستند.

ویژگی های افراد بصری:

بصری ها افرادی هستند که به دیدارشان توجه دارند. تصاویر برایشان جلب توجه میکند.درباره چیزهایی که دیده اند صحبت میکنند. هیجانی ترند سریعتر صحبت میکنند. از حرکات بدن و دست بیشتر استفاده میکنند و تلاش میکنند سخنانشان را با حرکات به تصویر بکشند. معمولا همه چیز را طوری میگویند که مخاطب تصویر آن را در ذهنش میبیند..

ویژگی های افراد سمعی:

اینها بیشتر به کیفیت های سمعی توجه دارند و از آنچه شنیده اند بیشتر صحبت میکنند. کلمات و آهنگ ها را به خوبی به خاطر میاورند. آرامتر هستند و آهسته صحبت میکنند. سعی میکنند بیان خوبی داشته باشند و به کلماتشان دقت میکنند.

ویژگی های افراد لمسی:

این افراد بیشتر به چیزهایی که لمس میشوند توجه دارند. هیجانشان خیلی کم است. خیلی آرامند. حتی نوعی سستی و بیحالی در آنها دیده میشود. اما احساسات آنها عمیق تر است.

روش ارتباط موثر با بصری ها:

برای برقراری یک ارتباط اثرگذار و صمیمانه با یک فرد بصری شما بایدبه ظاهرتان و هرچه به چشم می آید توجه کنید. البته به ظاهر خود فرد هم باید توجه کنید چون به اینکه از دید دیگران چگونه اند خیلی اهمیت میدهند! برایشان مهم است که لباس هایتان تمیز است؟ خط اتو دارد؟ موهایتان اصلاح شده است؟
این موارد را به نشانه احترام تلقی میکنند. اینکه در حضورشان مرتب باشید. به احترامشان از جا برخیزید. چهره تان از دیدنشان شاد شود..
با بصری ها باید سریع تر صحبت کنید. مقصود خود را زودتر اعلام کنید. و حرکاتتان جذاب باشد.. برای اینکه این ارتباط موثر تر شود اندکی زبان بدن بیاموزید..

ارتباط با افراد بصری در محیط کار:

اگر رییس شما بصری است، باید میزکارتان مرتب و منظم باشد، پرونده ها مرتب شده باشد. و با پوششی مناسب محیط کار ظاهر شوید. ساده بگویم به اندازه یک نظامی باید تمیز و مرتب باشید..
اگر همکار شما بصری باشد بهتر است از لباس پوشیدنش تعریف کنید. بگویید سلیقه خوبی دارد.. برایش هدیه بخرید. بصری ها عاشق هدیه های زیبا هستند، پس به بسته بندی و کادو توجه کنید..

روش ارتباط موثر با سمعی ها:

سمعی ها به گفتار ما توجه دارند. به تحسین ها، تقدیرهای کلامی، تشکر ها و حتی به آنچه پشت سرشان میگوییم! به لحن و صدای فرد هنگام گفتگو توجه میکنند. به کنایه ها و طعنه ها اهمیت میدهند. برای ارتباط موثر و جذاب با یک فرد سمعی شاید بهتر باشد ادای دوبلور آلن دلون را دربیاوریم! یادتان باشد به خوش آهنگی صدای شما توجه میکنند. کمی آرامتر صحبت کنید، خلاصه نکنید. تند صحبت کردن برای آنها بی ادبی تلقی میشود. در تیپ های رفتاری معمولا سمعی ها محترم ها هستند. به موسیقی های ملایم علاقه دارند پس به جای سینما، آنها را به یک کنسرت سنتی و فاخر ببرید..

ارتباط با افراد سمعی در محیط کار:

اگر کارمند یا همکار شما سمعی به نظر میرسد بهتر است تشویقتان همیشه کلامی باشد. یک ” آفرین ” برای سمعی ها هزار برابر بیشتر از بقیه پاداش ها ارزش دارد. به گفتار آنها در محیط کار توجه کنید و فنون گوش دادن موثر را بیاموزید. اگر احساس کنند به کلامشان بی توجه هستید دچار مشکل خواهید شد..

روش ارتباط موثر با لمسی ها:

اولین نکته این است که لمسی ها از بصری ها خوششان نمی آید! با افراد پرهیجان میانه خوبی ندارند. معمولا در خلوت خودشان شادتر هستند. دوست دارند آرامش داشته باشند. برای ارتباط موثر با آنها باید رمانتیک رفتار کنید. به آغوش کشیدن و بوسیدن ها برای آنها کافیست. نیازی به بیان کلمات خاص برای ابراز احساسات نیست. البته مراقب رفتارتان باشید چون یک هل دادن ساده حتی به شوخی، ممکن است موجب آزارشان شود و احساس کنند به آنها بی حرمتی کردید!

ارتباط با افراد لمسی در محیط کار:

اگر رییس شما سمعی است، باید به او گزارش کار بدهید. منظورم یک گزارش کتبی است. اینکه برایش بگویید چه کارهایی انجام دادید یا ندادید کافی نیست. باید با احترام یک گزارش تایپ شده را به ” دستش ” بدهید.. درمحیط کار با آرامش رفتار کنید و به آرامی صحبت کنید. اگر همکار یا کارمند شما لمسی است برای احوال پرسی دستش را به گرمی بفشارید و گاهی دست تحسین و حمایت به شانه اش بزنید..

برگرفته از: صمیمیت، تاثیرگذاری و نفوذ . دکتر حورایی.

مطالب مرتبط:

با شیرها قدم بردارید.

2018-04-28T15:11:46+00:00

نظر خود را عنوان کنید