6 عامل مشارکت مشتری و جذب مشتریان دائمی

6 عامل مشارکت مشتری و جذب مشتریان دائمی

مشارکت مشتری چه سودی برای ما دارد؟

همه ی ما میتوانیم مواردی را بخاطر بیاوریم که از فروشنده، تاجر و یا هر ارائه دهنده ی خدمتی، روی برگردانده بدون آنکه خطایی از آنها سرزده باشد به فروشنده دیگری مراجعه کرده ایم. علت آن هم فقط این بوده است که شخص دیگری را پیدا کرده ایم که همان کار را مناسب تر، مسئولانه تر، ارزان تر و با حتی به گونه ای متفاوت از آنها انجام میداده است و موفق شده است مشارکت مشتری را به دست آورد.

عوامل تقویت مشارکت مشتری

مشارکت مشتری ، نمایش زنده ای از یک نگرش یا گرایش است و ممکن است از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرد. در این مطلب ما به شش ویژگی ضروری برای مشارکت موفق و موثر مشتریان اشاره میکنیم:

1- سخاوت

مشارکت های پویا با نگرشی سخاوتمندانه همراه است. تشریک مساعی و تلاش های دو جانبه ی شرکا، ( مشتریان ) به کار رونق میدهد و سخاوت، محصول مشترک کار آنهاست. در مشارکت، بخشش بیشتر میشود، نه کمتر. سخاوت و بخشندگی توجه داشتن به روابط است، نه دقت کردن به هزینه ها. مشتریانی که شیفته شما شده اند خود به خود به بازوی بازاریابی و فروش شما تبدیل میشوند. آنها یاران شما هستند و در موفقیت شما نقش دارند.

2- اعتماد

مشارکت های موثر مشتریان با اعتماد همراه است. اعتماد باعث میشود تا مشارکت های بزرگ بوجود آید و شرکا احساس خشنودی نمایند. به یقین میتوان از موانع و موقعیت های بحرانی گذر کرد، به شرط آنکه در ورای آن موانع، تور اعتماد گسترده باشد. به کارمندان و همکارانتان اعتماد کنید. اعتماد به مشتریان با اعتماد به کارمندان آغاز میشود. قدرت جادویی اعتماد است که اعتماد متقابل به وجود می آورد. اگر به مشتریان اعتماد کنید آنها هم متقابلا به شما اعتماد میکنند. چنین اعتمادی شما را همچون یک ارائه دهنده ی خدمت راستین در ذهن آنها میگنجاند. مشتریان همچنین براین باورند که در مقابل پول خود بهترین کالا یا خدمت را کسب کرده اند.

ایمان، باور بدون اثبات نیست، بلکه اعتماد بدون قید و شرط است.

3- آرزو

مشارکت های موثر بر اساس بصیرت و اهداف مشترک بنا شده است. امید و آرزوست که باعث گسترش و تقویت هماهنگی و تعادل میشود. هریک از شرکا در رویاهای شیرین خود به فکر دستیابی به آرمان های بزرگتر هستند تا در میدان عمل هر یک از نتیجه حاصل بهره ای ببرند.

4- حقیقت

مشارکت پویا، میثاق و اتحادی است که با صداقت و درستی همراه است. راستی و درستکاری ابزار استحکام این مشارکت هستند. حقیقت موجب تقویت، پاکی و صفا در همکاری میشود. دستیابی به حقیقت در مشارکت مشتری از طریق انتقاد دوجانبه مقدور است. شهامت پرسش و انتقاد پذیری از ضروریات است. پس حیله و نیرنگ را از مدار کاری خود حذف کنید و انتقاد پذیر باشید.

5- تعادل

مشارکت مشتری زمانی موثر است که به گونه ای متعادل صورت میگیرد. منظور از تعادل این است که هر یک از رقبا، همان حقی را که برای خود قائل است برای طرف مقابل هم قائل باشد. مشارکت مشتری همچون ازدواج نیست که در یک لحظه و با یک پرش صورت بگیرد. بلکه مراحلی دارد که باید طی شود. شما نمیتوانید کناری بایستید و شاهد مشارکت خود در امور باشید. بلکه باید پاهای خود را به آب بزنید و وارد عمل شوید. ضرب المثل: ” آنهایی سهم میبرند که دل میسوزانند. ” مفهوم عمیق مشارکت را نشان میدهد. مشارکت های پایدار میان شرکایی برقرار میماند که همدردی و دلسوزی خود را ابراز میدارند، نه آنهایی که در ظاهر اطاعت و فرمان برداری مینمایند.

6- متانت

مدتی از وقت خود را صرف ملاقات با زوج هایی کنید که ازدواجی موفق دارند. بافت چنین خانواده هایی بر اساس نظم و آرامش بنا شده است. آسایش و آرامشی که متانت نام دارد. مشتریان خود به خود زیر فشار نیازهای خود قرار دارند. گاهی تاب و تحمل خواسته های خود را هم ندارند. این وظیفه شماست که خواسته های مشتریان را رفع کنید و ممکن است با مشتریان عصبی روبرو شوید. باید آرامش ظاهری خود را حفظ کنید. سعی کنید پلی برای انجام خدمات در آینده بسازید. بگویید امیدوارم دفعه بعدی شرایط طوری باشد که بتوانیم به نحو مطلوب تری خدمت کنیم.

منبع: مشتری در جایگاه شریک ، چیپ آر. بل

مطالب مرتبط:

تکنیک های بازاریابی تلفنی

2018-03-15T10:54:08+00:00

نظر خود را عنوان کنید