– کلینیک استارت آپ ها

– کلینیک استارت آپ ها 2018-01-13T20:02:34+00:00

می توان گفت که استارت آپ ها ایده هایی ریسک پذیر هستند که مدل کسب و کارشان مشخص نیست و بازار هدفش نیز در حد فرض است . بسیاری از ایده های استارت آپ اکثرا از سوی قشر جوان ، فارغ التحصیلان دانشگاه و افراد جسوری که از نبوغ ذهنی خاص وجسارت زیادی برخوردارند مطرح و اجرا شده است .

کرایگر (بنیان گذار اینستاگرام )، مارک زاکربرگ (بنیان گذار فیس بوک )، پیر امیدیار(بنیان گذار سایت ای بی) نمونه موفقی از این گروه افراد هستند .معمولاً یک شرکت نوپای موفق قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک شرکت جا افتاده دارد، یعنی می‌تواند با سرمایه‌ای کمتر، نیروی کار یا زمینهٔ رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های قدیمی ایجاد کند . پس اگر سرمایه و یا تجربه کافی برای شروع کاری را ندارید ، بر روی قوه ابتکار و خلاقیت خود تمرکز کنید . اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به یک استارت اپ نگاه کنیم ، یک استارت آپ دارای وجوه و خصوصیات زیر می باشد .

  • عمدتا مبتنی بر فناوری های نوین پایه ریزی شده اند . (اکثر استات اپ های موفق دنیا با استفاده ازفناوری های نوین از جمله ای تی به موفقیت رسیده اند ولی هر کسب و کار که بر پایه فناوری است، لزوما استارت آپ نیست، )
  • بازار مشخصی با طرح توجیهی مالی دقیق نمیتوان برای آن تعریف کرد .
  • مقیاس پذیر و گسترش پذیرند .
  • برپایه نوآوری، خلاقیت و ایجاد تحول بنا می شوند .

تعاریف تخصصی تری در این باره وجود دارد از جمله :

مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا (USSBA)

کسب و کاری که عموماً حول محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد.

تعریف استارت آپ توسط استیو بلنک (Steve Blank)

سازمانی که در جستجوی یک مدل کسب و کار که قابل تکرار و مقیاس پذیر باشد شکل گرفته است.

تعریف استارت آپ توسط اریک ریس

استارت آپ یک نهاد انسانی است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد به وجود آمده است .

همانطور که در تعریف استارت اپ آمده است ،ریسک پذیری و بازار هدف فرضی از خصوصیات اصلی یک استارت اپ است .

استارت آپ

یک استارت آپ با یک ایده کاملا نو و خلاقانه مطرح می شود . ایده ای که تا به حال شبیه آن انجام نگرفته و شاید در ابتدا چالشهای ذهنی فراوانی ایجاد کند . خصوصیات افرادی  که خالق یک استارت اپ بوده اند بسیار متفاوت با افراد عادیست . خلاقیت ، جسارت و اعتماد به نفس بالا وجه تمایز این افراد است . در لینکهای زیر به چند استارت آپ موفق دنیا اشاره شده است .

در ایران افراد بسیار زیادی چه فارغ التحصیل دانشگاه ،چه شاغل و یا  بدون مدرک دانشگاهی خاص ، ایده های بسیار نوینی نسبت به موقعیت خود در ذهنشان ایجاد می شود .ولی متاسفانه عدم شناخت و اطلاعات کافی در زمینه کار آفرینی ، استارت اپ ها و علوم ذهنی و انگیزشی ، عامل به خاک سپاری تمام این ایده ها می باشد .سایت هدفسو در کنار کارشناسان علوم انگیزشی و  تجارب متخصصین در حوزه کسب و کار ، شما را تا رسیدن به هدفهای بلند پایه راهنمایی خواهد نمود .